Artykuły dot. negocjacji

10 Zasad Negocjowania

Negocjator / Baza wiedzy / 10 zasad negocjowania

10 zasad negocjowania

Ten artykuł jest szczególny, ponieważ stanowi podsumowanie ważnych elementów zawodowych negocjacji, które opisywałem w artykułach publikowanych tutaj oraz na swoim blogu przez ostatnie miesiące. Zawiera zasady, które wybrałem na podstawie swoich doświadczeń i jestem przekonany, że te kilka punktów ma decydujące znaczenie podczas drogi do porozumienia.  
  1. Miej jasny powód – jeżeli możesz, nie negocjuj – ułóż ofertę, której nie odrzuci druga strona. Jeżeli wybierasz negocjacje, bądź przekonany dlaczego chcesz to zrobić. Pomyśl, jakie są inne możliwości na spełnienie potrzeb. Świadomy wybór drogi negocjacji zapewni motywacją, by je profesjonalnie przeprowadzić do samego końca.
  2. Bądź pokornym partnerem – świat jest pełen zjawisk, z którymi się w życiu nie spotkaliśmy i pełen ludzi z możliwościami, które nam się nawet nie śniły. Otwieranie się na możliwości, których wcześniej nie znaliśmy i powstrzymanie się przed oceną nieznanego poszerza możliwość opcji działania. Jednocześnie, traktowanie partnera na równi wzbudzi szacunek i zachowa własną asertywność.
  3. Przygotuj się – patrzenie w przyszłość zmniejsza niepewność. Przygotowanie to projekcja przyszłości. Dzięki niej zapoznasz się z wydarzeniami, które dopiero Cię spotkają, aby nie były Ci obce i abyś się w nich czuł/a na tyle komfortowo, aby móc skutecznie działać.
  4. Słuchaj – ten, kto ma więcej informacji ma większe możliwości do skutecznego działania. Słuchanie i rozumienie sprawi, że będziesz stroną mającą więcej informacji.
  5. Patrz z różnych perspektyw – więcej punktów widzenia poszerza zrozumienie i odsłania rzeczy nieuchwytne z własnej perspektywy. Idź na galerię, by zdysocjować się od własnego punktu widzenia i objąć perspektywą sytuację przy stole negocjacyjnym. Wcielaj się w partnera, aby zrozumieć jego żądania i oferowane warunki.
  6. Myśl przez pryzmat interesów – dążenie do zrozumienia co partner chce osiągnąć swoimi żądaniami sprawi, że rozmowa nabierze charakteru wspólnego rozwiązywania problemu. Dzięki takiej transparentności strony nie okopią się na swoich stanowiskach. Ponadto, rozmowa będzie bardziej produktywna i zwiększy szanse na pozytywne porozumienie.
  7. Okazuj szacunek – w każdych okolicznościach można okazywać szacunek. Nieuprzejme zachowanie partnera nie usprawiedliwia naszej nieuprzejmej reakcji. Zachowanie profesjonalizmu to podstawa.
  8. Nie angażuj emocji – bez względu na to jak silne emocje są dla nas, nie powinny być mieszane z rzeczywistością. Emocje wpływają na Twoje zachowanie tylko jeżeli im na to pozwolisz. Niech emocje nie kierują Tobą. Ty kieruj emocjami.
  9. Działaj strategią wygrana – wygrana – dbaj o interesy partnera tak samo jak dbasz o swoje. To nastawi myślenie na znalezienie rozwiązania korzystnego dla wszystkich. Ponadto, obejmując umysłem interesy wszystkich będziesz miał większą kontrolę nad procesem.
  10. Spisuj porozumienie – warto zapisywać warunki co jakiś czas, nawet jeżeli nie są jeszcze tymi ostatecznymi. Jeżeli czyjaś pamięć miałaby zawieść, spisane warunki pomogą zaoszczędzić mnóstwo czasu na zbędne wyjaśnienia.
Ucz się & baw – każde negocjacje są wyjątkowe. Niechaj każde stanowią oddzielną przygodę, która jest angażująca, stanowi wyzwanie i przyczynia się do tego, abyśmy (negocjatorzy) byli mądrzejsi, silniejsi, bardziej rozważni i dobrzy. Udanych, wartościowych porozumień! Paweł